1 مهر 1398
1 2
 • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

 • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

 • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

 • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

 • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
 • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
 • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
 • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
 • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
 • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:33233

بازدید کل:51043453

بازدید ماهانه:33233

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

برگزاری مراسم بزرگداشت روز معمار در تاریخ 94/02/10

به نام خدا

مراسم گرامیداشت روز معمار

پنجشنبه 10-2-94 سالن اتاق بازرگانی اصفهان شاهد برگزاری مراسم بزرگداشت روز معمار بود.

در این مراسم که با حضور جمعی از جامعه معماری استان، اساتید،پیشکسوتان و مسئولین برگزار شد، آقایان مهندس پزشکی ( رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان)، مهندس درویش ( پیشکسوت معماری)،  مهندس غلامی ( مدیر کل راه و شهرسازی )، مهندس نور صالحی ( معاون شهرسازی شهرداری اصفهان) و  دکتر ایزدی ( معاون وزارت راه و شهرسازی ) به ایراد سخن پرداختند.

مهندس پزشکی :

امروزه در زمینه تثبیت هویت شهری علی الخصوص در شهرهای تاریخی مانند اصفهان به عنوان یک نیاز اقدامی صورت نگرفته است . آیا امروز در کشور و دنیا در مورد شهری مانند اصفهان می توانیم به عملکرد خودمان افتخار کنیم و آیا می توانیم به آینده ای که برای جامعه ترسیم می کنیم، امید داشته باشیم . اگر به ساختمان درشهر اصفهان به عنوان یک کالای گرانبها که عملا بسیاری از سرمایه های مردم را می بلعد نگاه کنیم لازم است تا مسیر را بگونه ای اصلاح کنیم تا همان هویت اصلی برای اصفهان احیا شود و به جایگاه اصلی خودش یعنی نصف جهان باز گردد.

امروز اگر سرمایه های روی زمین را به عدد و رقم تبدیل کنیم چیزی کمتر از آنچه در زیر زمین است نبوده بلکه شاید بیشتر هم باشد. آیا بواسطه این سرمایه گذاری سنگین توانستیم ایمنی، آسایش ، آرامش و اطمینان لازم را برای مردم فراهم کنیم؟

این سوالی است که سخت می توان به آن پاسخ مثبت داد.

در اینجا به پارامتر ظرفیت زیستی اشاره می کنم که در کشور ما برای هر نفر 0.8 هکتار زمین وجود دارد که ردپای اکو لوژیکی معادل 1.8 هکتار یعنی حدود 1.8 هکتار فضای زیستی را هر کدام از ما در پشت سر خود تخریب می کنیم که اگر روند حرکتی به همین صورت باشد هرگز برای آیندگان پتانسیلی برای زندگی در این مرز و بوم باقی نخواهد ماند. ا در دنیا متوسط ظرفیت زیستی 1.1 هکتار و رد پای اکولوژیک 1.2 هکتار و بیان می شود که در سال 2060 برای برخورداری از سطح زندگی امروز نیاز به 3 کره زمین خواهد بود! به نظر شما چه باید کرد؟

در این زمینه آیا قوانین اجباری توانسته است تاثیر مثبت ایجاد کند؟

در کشور ما قوانین بسیاری نوشته شده است. از اولین قانون در این زمینه که قانون بلدیه در سال 1286 مصوب شده تا شاید قوانین اخیر در مجلس .

مقررات ملی ساختمان در قالب مباحث 22 گانه را می توان آخرین قوانین در این عرصه دانست.

آیا با این همه قوانین اجباری توانسته ایم آن تغییرات مثبت را ایجاد کنیم . آنچه مسلم است، اینست که آنچه لازم است، نوعی عشق است، نوعی عشق به زندگی و آینده نگری در زندگی است .

اینجانب به نمایندگی از طرف جامعه فرهیخته مهندسان عضوسازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان اشاره می کنم که در قانون نظام مهندسی این اهداف کاملا پیش بینی شده و نیاز است یک باز تعریف و احیای مجددی از مفاهیم ایرانی، اسلامی داشته باشیم و اینها همه بدون شک، نوید بخش روزهای خوش آینده ای خواهد بود که در آن  شان و منزلت جایگاه مهندسین ساختمان را در ایجاد این آینده روشن احیا کنیم و مهندسین ما عهده دار ایجاد واحیای دنیایی باشند که زندگی عمومی را بیش از پیش بهبود ببخشند.

 در این رابطه توجه شما را به سند چشم انداز 2025 که توسط موسسه ASCE برای دنیا عرضه شده است و ویژه نامه آن از طریق مجله دانش نما در اختیار قرار گرفته، جلب می کنم .

مهندس غلامی ( مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان) :

پانزده سال پیش خاطره ای دارم از شهردار ونکوور کانادا پس از صحبت شهردار اصفهان ضمن خوش آمد گویی به حاضرین اعلام کردند که ورودتان را به نصف جهان خیر مقدم عرض می کنیم و بعد صحبت خودشان را ادامه دادند تا پایان و هنگامی که نوبت به شهردار ونکوور رسید ایشان در مقدمه صحبت هایشان گفتند: من توصیه می کنم به شهردار و مدیران شهری اصفهان که حتما نیمه دوم جهان را ببینند!

که این نکته دو حقیقت را در بر داشت، یکی اینکه شاید زمانی در یک دورانی به لحاظ نبوغ معماری در شهر اصفهان، این شهر در رده شهرهایی مانند پاریس و غیره قرار گرفته بود و با عظمت معماری که مربوط به 400 سال پیش بوده، می شد گفت که اصفهان نصف جهان است.

ولی آیا بعد از آن دوران، ما در اصفهان چه کردیم؟ واقعا در صد سال اخیر چه اثر ماندگار و ارزشمندی که بتواند در کنار آن عظمت قرار بگیرد بنا کردیم و بجا گذاشتیم ؟

قطعا پاسخ خیلی از عزیزان منفی است . نکته دوم این است که آیا ما توانسته ایم اصفهان را به عنوان یک شهر فرهنگی،تاریخی، توریستی و صنعتی احیا کنیم ؟.(ظرف صد ساله گذشته) . متاسفانه در این مورد نیز موفق نبودیم چرا که بجای پرداختن به بحث توریسم و گردشگری تنها به صنعت پرداختیم و شاخصه های یک شهر صنعتی را بجای یک شهر فرهنگی،تاریخی بنا کردیم و این اشتباه بزرگی بود. ای کاش به سمت شهری می رفتیم که زیربناها وزیرساخت هایش برای یک شهر فرهنگی،توریستی فراهم می شد .

مهندس درویش:

به گذشته خودم فکر کردم که آیا در چهل سال گذشته که حرفی برای گفتن در معماری داشتیم حاصلش چه شد؟

مروری کردم بر نوشته ها و مقالات، دیدم چه پیش از ما و چه بعد از ما حرفهای درست، صحیح و تخصصی زده اند ولی چگونه است که فلاسفه و بزرگان در طول تاریخ چند جمله مختصر را به ما گوش زد کردند و ما هنوز در گیر همان چند نکته هستیم و نتوانستیم جوابگوی آن بصیرت و خواستی که از بشریت داشته اند در زمینه حرفه خودمان عمل کنیم .

راستی اگر ما این قله های رفیع ادبی را نداشتیم که هر جا می نشینیم یک شعر ناب از شاعری بزرگ نقل کنیم و یا آیه ای از قرآن کریم بخوانیم و یا به افتخارات گذشته مان از تخت جمشید گرفته تا زمان صفویه همیشه افتخار کنیم، چه           می کردیم؟

من که شرمنده ام و با تمام قد عذرخواهی می کنم. از همه هموطنان که نتوانستم به آنچه که آرزو داشتم،برسم.

ما باید در ضمن تشکر کنیم از همکاران رفته مان که تلاش بسیار ارزشمندی درهمین راه کردند از،

 

 • بنیان گذار معماری مدرن ، آقای مهندس هوشنگ سیحون
 • مهندس باقر آیت اله زاده شیرازی
 • مرحوم بهشتیان دایره المعارف سیار اصفهان(به قول سپنتای عزیز)
 • آقای دکتر میرفندرسکی
 • آقای مهندس سراج الدین کازرونی در وزارت مسکن و شهرسازی
 • آقای مهندس میر میران
 • آقای مهندس وافی
 • آقای مهندس نغمه ای

ما این قدردانی را نباید فراموش کنیم، تلاش کرده اند ولی اگر به نتیجه مطلوب نرسیده بحث دیگری است .

آقای دکتر ایزدی :

اخبار خوبی در راه است. اما بحث مهم روز تنزل کیفیت است .  متاسفانه در زمانی حضور داریم که شهرهایمان با مسائل پیچیده ای روبرو هستند.فقر شهری در ابعاد گسترده، فقر خدمات و فقر زیر ساخت ها گریبانگیر بخش اعظم شهرهاست .

شهرهای ما در مقابل کوچکترین سوانح با نا امنی برای ساکنان مواجه است . و در نهایت بحران هویت ...

سه مشکل عمده ای که گریبانگیر فعلی شهر هاست؛

فقر شهری، کمبود ایمنی و بحران هویت .

حال ببینید که این سه مشکل چگونه زندگی را بر شهروندان ما سخت کرده است . امروز در بیش از 495 شهر کشور دارای بالغ بر 130 هزار هکتار بافت هایی هستند که از این سه معضل عمده رنج می برند.

بخش هایی که عمدتا در مراکز شهرها و در جوار عرصه های تاریخی و ارزشمند که 21 هزار هکتار را شامل می شوند، قرار دارند.

و سکونت گاههایی که تحت عنوان حاشیه نشینی در اکثر کلانشهرها وجود دارند.

که بعضا مانند کلانشهر مشهد بالغ بر یک سوم جمعیت شهر در حاشیه آن زندگی می کنند . که با وضعیت نابسامان خدمات و امکانات، مردم را در خودش جای داده است . این مشکلات، مشکلات کوچکی نیست. و از همه مهمتر اینکه ارقام ثابت نیست وهمین امروز که در حال صحبت هستیم، اینگونه بافتها در حال تولید هستند.

لذا همزمان با سیاستهای پیش گیرانه و پیش بینی برای جلوگیری از رشد این محدوده ها برای درمان آن تلاش کنیم . درمان این معضل چیست؟

آیا اقدامات انجام شده برای رفع مشکل کمکی کرده یا نه ؟

به نظر می رسد که اقدامات گذشته کمک شایانی برای رفع این مسائل نبوده است . تعدد سازمانهای دخیل که هر کدام به صورت بخشی فعالیت می کنند، اقدامات موازی که بعضا خنثی کننده فعالیت بخش های دیگر می شود، و عدم وجود رویه هماهنگ و منسجم و همچنین عدم برخورداری از تجربیات کافی و عدم آگاهی از آنچه در دنیای امروز در حال انجام است، همگی دست به دست هم داده تا اقدامات ما از کار آمدی لازم برخوردار نباشد.

درخواستی دارم از شما معماران عزیز. برای بازآفرینی شهرهایمان،چه باید کرد؟

پیشنهاد می کنم، شبکه های همکاری بین یکدیگر ایجاد کنیم، تا برنامه ها و فعالیت هایمان همگرا شود و همدل بشویم تا بتوانیم این کار بزرگ را با همدیگر به انجام برسانیم . شبکه ای از متخصصان کشورایجاد کنیم، شبکه سازی در دنیای امروز متداول است. بین دستگاههای دولتی و گروههای مختلف نهادهای صنفی و حتی بین نمایندگان مجلس در قالب فراکسیونهای مختلف و نیز جریان سازی همزمان با آن .

انشالله یک خانه معمار که جای خالیش در اصفهان حس می شود در سال آینده توسط آقای مهندس غلامی به نمایندگی از طرف وزارت راه و شهرسازی (در طول دوره ای که پیش روست ) بنا شود.این مهم تا سال آینده اثری فاخر از طرف وزارت راه و شهرسازی تدارک دیده شود که در شان و منزلت و جایگاه معماران استان اصفهان باشد تا در سال آینده انشالله این جشن و مراسم را در خانه معمار برگزار کنیم .

در پایان این مراسم به افراد ذیل که در بخشهای مختلف نویسندگی، پیشکسوتی و فعالیت در طراحیهای شهری و نمایشگاهی حضور داشتند تجلیل به عمل آمد :

سرکار خانم دکتر لیلا پهلوان زاده ( نویسنده )

سرکار خانم دکتر مریم قاسمی ( نویسنده )

آقای دکتر محمد سعید ایزدی ( معاون وزیر راه و شهرسازی)

آقای مهندس غلامی ( مدیر کل راه و شهرسازی استان )

آقای مهندس پزشکی (رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، حامی مراسم )

آقای مهندس تاکی (رئیس گروه تخصصی و پیشکسوت معماری )

آقای مهندس نور صالحی ( معاون شهرسازی شهرداری اصفهان )

آقای مهندس جعفری ( رئیس سازمان نوسازی مدارس استان )

آقای مهندس صمصام شریعت ( رئیس انجمن معماری استان )

آقای مهندس احسان حسینی ( طراح نو آور )

آقای مهندس نیما پیراسته ( طراحی در نمایشگاه دوباره نصف جهان )

آقای مهندس پیمان شیخ الاسلام ( طراحی در نمایشگاه دوباره نصف جهان )

 

 

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :