26 تير 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:22310

بازدید کل:48729334

بازدید ماهانه:734108

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

بیانیه سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان درآستانه انتخابات هفتمين دوره هیئت مدیره

بیش از سه دهه است که تجلی اراده و غیرت ملی و ساختار نهادهای مدنی در پدیده شگرفی همچون انقلاب اسلامی ، تاریخ چند هزار ساله کشور ما را دستخوش تغییرات اساسی ساخته است.این رخداد ارزشمند که هر از گاه با رجوع به افکار و آرای عمومی و با تعیین نخبگان و متخصصان به منصه ظهور می رسد به ارتقای درک جامعه از حقوق بایسته خویش در تمامی عرصه ها انجامیده است.
 تبیین این نقش در ساختار دیگر ارکان اجتماعی بویژه نهادهای غیر دولتی که به الزام تعریفی صریح از تخصص گرایی و متخصصان باور دارند گام بلندی است که با توسعه مشارکت های عمومی امکان پذیر است.
برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات مهندسی کشور در سالجاری و انتخاب هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها را باید بارزترین مصداق رجوع به افکار متخصصان و ایفای نقش خردمندانه آنها در تعیین سرنوشت حرفه ای خویش دانست. 
پیداست حضور حداکثری در این رخداد ضمن آنکه نشان اقتدار حرفه مهندسی است ، زمینه اجرای قانون و مقررات ملی ساختمان و ارتقای ساخت و ساز کشور را نیز مهیا خواهد ساخت.در این میان آنچه امروز سازمان نظام مهندسی ساختمان به آن نیازمند است، جست‌وجوی راهکاری علمی است تا  این مجموعه بتواند در عملکرد و تثبیت جایگاه مهندسی در صنعت ساختمان‌ چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی مؤثرتر واقع گردد.
از همین روی تلاش برای ارتقای جایگاه حرفه ای مهندسان ، ایجاد تحول در ساخت و ساز، افزایش شتاب پیشرفت در حوزه عمرانی کشور، داشتن جایگاه درخور توجه در عرصه بین‌المللي و نیز داشتن تریبونی برای طرح مطالبات حرفه‌ای مهندسان در مجامع کلان کشور در کنار افزایش تقید اخلاق حرفه‌ای و قانون‌مداری، امری لازم و ضروری است.
بویژه آنکه در آستانه این اتفاق ارزشمند برخی فرصت‌طلبان در تلاش اند با بهره‌برداری از عدم آگاهی برخی از اعضاء و تلاش برای اعمال قیمومیت خود بر این مجموعه، ضمن نادیده گرفتن خدمات ارزشمند ادوار پیشین ، از این مجال بویژه در شبکه های اجتماعی  برای نیل به منافع شخصي خویش بهره گیرند.
از این روی لازم است اعضای آگاه و متخصصان فهیم این سازمان همچون گذشته با درک هوشمندانه خویش از تحلیل ها و تفسیرهای ناصواب این عده و ضمن ایفای نقش روشنگری خود در این خصوص بر لزوم رعایت اصل اخلاق مداری ، پرهیز از انتشار و ترویج شایعات و توهین و افترا به افراد تاکید ورزند که به سان تعبیر شیخ اجل سعدي شیرازی:
تا ندانی که سخن عینِ صواب است مگوی      وآنچه دانی که نه نیکوش جواب است، مگوی
پیداست هرگونه اقدام و تبلیغ مذموم ، نشر مطالب موهن و تخریب شخصیت اشخاص حتی در فضای سایبری وفضاي مجازی علاوه بر آثار و تبعات غیر قابل جبران فرهنگی ،  مي تواند منجر به اعمال بند «ج» ماده «23» آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۵ و سلب عضويت فرد در سازمان و متعاقب آن ابطال پروانه اشتغال به كار گردد.
ضمن آنکه مجامع قضایی کشور نیز به سهم خویش از اعمال قانون در مواجهه با مصادیقی همچون  توهین و افترا به اشخاص و دفاع از ارزش های اخلاقی کوتاهی نخواهند کرد،چنانكه طبق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آنها را منتشر کند مجرم محسوب شده ، و مستوجب برخورد قضايي خواهد شد.
امید آنکه بصیرت ، آگاهی و خرد متعالی همکاران سختکوش سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان یکبار دیگر وفاق و همدلی میان تمامی ارکان این مجموعه را در آستانه برپایی انتخابات هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها رقم زند 
إن شاء الله

 

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :