28 تير 1398
1 2
 • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

 • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

 • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

 • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

 • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
 • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
 • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
 • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
 • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
 • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:2317

بازدید کل:48766934

بازدید ماهانه:771708

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

گزارش هشتمین جلسه دبیرخانه اجرایی بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدید پذیر

باسمه تعالي

در راستاي تفاهم‎نامه منعقد شده بين سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان و 23 دستگاه استاني و كشوري مرتبط با مباحث انرژي و ساخت و ساز و با توجه به اينكه سازمان نظام مهندسي ساختمان به عنوان دبيرخانه تفاهم ‎نامه فوق مي‎باشد، هشتمین جلسه دبیرخانه اجرایی بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه  انرژی های تجدید پذیر در ساختمان در ساعت 10 صبح روز یکشنبه مورخ 94/10/13 در محل سازمان و با حضور نمايندگان تام الاختيار هر يك از طرفين تفاهمنامه همكاري و همچنين با حضور مهندس پزشكي رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان اصفهان، مهندس جان نثاری رئیس كميسيون معماري، عمران و شهرسازي شورای اسلامی شهر اصفهان، مهندس احمد فیروزی از معاونت فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، مهندس میرزایی و مهندس اسلامی از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور و تني چند از مسئولين استاني در محل سالن جلسات سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان برگزار گرديد.

در ابتدای جلسه، پزشکی رئیس سازمان ضمن خوشآمدگويي و خيرمقدم به حضار محترم به اهميت موضوع بهينهسازي مصرف انرژي و افزایش انگیزش ایجاد اشتغال و درآمد در بخش انرژی و مسکن پرداخت و ضمن قرائت دستورجلسه، به بیان اقدامات انجام شده سازمان در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست پرداخت که از اهم این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- برگزاری دوره ممیزی و بازرسی انرژی در ساختمان برای بیش از 465 نفر از مهندسین رشته های معماری، عمران، برق و مکانیک طی دوره 59 ساعته، شامل 15 ساعت عمومی و 44 ساعت تخصصی و با حضور اساتید برتر داخلی و بین المللی .

2- تکمیل پیشنویس الزامات زیست محیطی در فرآیند تولید و بهره برداری ساختمان با همکاری سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان های تهران، البرز، مرکزی، کردستان، گیلان و مازندران .

3- راه اندازی سایت واحد انرژی ، شامل ارائه تمامی اطلاعات مربوط به واحد انرژی، دبیرخانه تفاهم نامه چندجانبه، دبیرخانه الزامات زیست محیطی، دبیرخانه همایش اقلیم، ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی، آخرین اخبار و اطلاعیه های انرژی .

4- پیگیری انعقاد تفاهم نامه همکاری با شهرداری های بالای 70.000 نفر در شعاع 50 کیلومتری اصفهان  با اهداف اعمال استانداردهای زیست محیطی مرتبط با ساختمان و مدیریت سبز به ویژه برچسب انرژی، عملیاتی ساختن طرح ممیزی انرژی در مجموعه ساختمان های نوبنیاد شهرداری های طرف تفاهم و اعمال کامل مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و کنترل نقشه های معماری .

5- انعقاد تفاهم نامه همکاری اجرای طرح بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش مصرف انرژی فی مابین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور سازمان و انتخاب سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان به عنوان نماینده تام الاختیار از طرف شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در اجرای طرح های بهینه سازی مصرف انرژی .

6- برگزاری دوره آموزش متخصصان اندازه گیری و صحه گذاری (M&V) برای 60 نفر از مهندسین متخصص و به مدت 24 ساعت .

7- ارائه مشاوره های تخصصی و رایگان در زمینه تجهیزات و راهکارهای کاهش مصرف آب و انرژی بصورت روزانه در غالب 70 کلاس مشاوره به مدت 140 ساعت و با حضور 900 نفر شرکت کننده تا به اکنون .

سپس مهندس طاهري اصل ضمن بررسي مصوبات جلسه قبل و با توجه به دستور جلسه به بررسی روند اجرایی شدن طرح ممیزی ساختمان های اداری عضو تفاهم نامه، اجرای طرح بازرسی و معاینه فنی موتورخانه ها، گواهینامه سبز برای ساختمان های گروه "د" و اجرای طرح فرهنگ سازی ایستگاه شهری توسط سازمان و ساير دستگاهها پرداخته و تکمیل موارد فوق را با مشارکت بیان نمود .

 در ادامه جلسه مهندس میرزایی نماينده شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده آن شرکت در زمینه طرح بازرسی و معاینه فنی موتورخانه ها، خواستار همکاری تمامی دستگاه های عضو در خصوص هرچه بهتر انجام شدن طرح گردید و اعلام نمودند که سایت بهسما آمادگی ثبت نام از افراد ذینفع را دارد و ساختمان هایی که کنتور هوشمند و مصرف عمده گاز دارند در اولویت هستند و در این راستا می توانیم سرمایه گذراران خارجی و داخلی را جذب کنیم.

 مهندس جان نثاری ضمن ابراز خرسندی از هم افزایی صورت گرفته توسط سازمان نظام مهندسی گزارشی از اقدامات شورای شهر در خصوص طرح های حوزه بهینه سازی مصرف انرژی پرداخته و اعلام نمود موارد مذکور در این جلسه جهت تصویب در کمیسیون عمران شورای شهر مطرح خواهد گردید.

 مهندس مهدویان نماينده معاونت شهرسازی شهرداری اصفهان به بيان مسائل مربوط به طرح های مذکور پرداخت و بیان نمود شهرداری اصفهان آمادگی همکاری در خصوص الزام نمودن مباحث بهینه سازی مصرف انرژی طبق مباحث قانونی و لحاظ نمودن مباحث بهینه سازی مصرف انرژی در دوره های آموزشی قبل از صدور پروانه ساختمان برای مالکان و فرآیندهای اینترنتی و برون سپاری را دارد .

در ادامه جلسه هر يك از نمايندگان دستگاهها به ارايه نقطه نظرات خود پرداختنه كه اهم نظرات و تصميمات اتخاذ شده عباتند از :

 • معرفی ساختمان های اداری عضو تفاهم نامه جهت ممیزی عبوری انرژی .
 • تهیه لیست ساختمان های مصرف عمده و دارای ایستگاه گاز توسط شرکت گاز و ابلاغ الزام ثبت نام این ساختمان ها در سایت بهسما جهت اجرای طرح بازرسی و معاینه فنی موتورخانه ها .
 • همکاری شهرداری در زمینه الزام نمودن مباحث بهینه سازی مصرف انرژی برای ساختمان های جدیدالاحداث اداری طبق مباحث قانونی .
 • لحاظ نمودن مباحث بهینه سازی مصرف انرژی در دوره های آموزشی قبل از صدور پروانه ساختمان برای مالکان  و فرآیندهای اینترنتی و برون سپاری توسط شهرداری و همکاری نظام مهندسی ساختمان با معاونت شهرسازی شهرداری در این خصوص .
 • بررسی طرح های مذکور در کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان .
 • اجرایی شدن گواهینامه ساختمان سبز با همکاری شهرداری .
 • پیگیری انعقاد تفاهم نامه شهرداری ها با محوریت سازمان حفاظت محیط زیست اصفهان .
 • در مورد تهیه چک لیست انرژی نیز مقرر شد چک لیست فوق با محوریت سازمان و با همکاری شهرداری پس از نهایی شدن در دبیرخانه به شورای شهر و استانداری جهت تصویب و ابلاغ ارسال گردد
 • .
ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :