29 ارديبهشت 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:9263

بازدید کل:47168367

بازدید ماهانه:571813

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

مراسم تحلیف مهندسان پذیرفته شده آزمون ورود به حرفه مهندسی برگزار شد

در این مراسم که با حضور چهره ها و مسئولین مرتبط با مهندسی از جمله : مهندس غلامحسین عسکری رئیس سازمان نظام مهندسی استان و دكتر بنائيان معاون مديركل راه و شهرسازى و دکتر سید عبدالرضا لقمانی رئيس اداره توسعه مهندسی و نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان اداره کل راه و شهرسازی برگزار شد فرصت مناسبی به جهت انتقال تجربیات برای مهندسان تازه کار با چهره های با سابقه فراهم شد.

مهندس غلامحسین عسکری ضمن ایراد سخن و تشکر از اداره کل راه و شهرسازی استان برای فراهم کردن فرصت دیدار و انتقال تجربیات،  به دوستان تازه وارد حرفه مهندسی تبریک گفت و افزود: در دانشگاه اشتباهات قابل جبران بوده اند اما در ارائه خدمات مهندسی اشتباه جایی برای چانه زنی نخواهد داشت.

رييس سازمان نظام مهندسی استان اصفهان در ادامه اظهار داشت بسیاری از تحولات جهان بدست مهندسان انجام میشود اما ما مهندسین سهم خود را به خوبی از خدمات مهندسی نگرفته ایم.

در ادامه این مراسم دکتر لقمانی سازمان نظام مهندسی را مرجع بررسی و کارشناسی ایرادات وارده به ساختمان معرفی نموده و اشاره داشت که اصفهان در کشور رتبه دوم رعایت مقررات ملی ساختمان را دارد ولی با این حال 30 درصد از مقررات ملی ساختمان در ساخت و ساز های ما رعایت میشوند. وی در ادامه افزود مقررات ملی ساختمان پایه و اساس همه طرح ها از جمله طرح هادی ، طرح تفصیلی و ... بوده و رعایت آن الزام است مگر اینکه در طرحی قوانین سختگیرانه تر لحاظ شده باشد.

رئيس اداره توسعه مهندسی و نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان علت بسیاری از احکام انتظامی و حتی کیفری را عدم آگاهی نسبت به ضوابط دانست و اظهار داشت اجرای ساختمان توسط افراد غیر ذی صلاح اولین بند تخلف ساختمانی است که باید توسط ناظر گزارش شود. وی افزود در پی ارسال گزارش تخلف باید اجرای عملیات ساختمانی تا رفع مشکل متوقف گردد و صرف گزارش به مرجع صدور پروانه رافع مسئولیت ناظر نخواهد بود.

این جلسه با توضیح و آموزش مسائل مربوط به ضوابط ، شورای انتظامی، گزارش نویسی و دانستنيها و الزامات و ضوابط كاربردى خدمات مهندسى توسط رئيس اداره خدمات مهندسی سازمان و پس از آن ادای سوگند توسط مهندسان پذیرفته شده در آزمون ورود به حرفه ادامه یافته و در نهایت با اعطاى پروانه اشتغال به کار به ایشان خاتمه یافت.

شايان ذكر است اين برنامه تحت عنوان جلسه توجيهى و تحليف ورود به حرفه مهندسان نيز قبلأ به طرق مختلف برگزار شده است.

 

 

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :